Representing Situations with Equations

Representing Situations with Equations

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8R Unit 4 TEST REVIEW

8R Unit 4 TEST REVIEW

8th - 9th Grade

10 Qs

Representing Linear Situations

Representing Linear Situations

8th Grade - University

15 Qs

Tables, Graphs, and Equations

Tables, Graphs, and Equations

6th Grade

14 Qs

 Additive Relationships

Additive Relationships

6th Grade

12 Qs

Algebraic Relationships

Algebraic Relationships

6th Grade

12 Qs

6.6B, 6.6C, 6.11A - Algebraic Relationships and Coordinate Plane

6.6B, 6.6C, 6.11A - Algebraic Relationships and Coordinate Plane

6th Grade

15 Qs

Comp Alg:  Unit 3 Review

Comp Alg: Unit 3 Review

9th - 10th Grade

15 Qs

2nd NW END TEST

2nd NW END TEST

6th Grade

15 Qs

Representing Situations with Equations

Representing Situations with Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alex bought a new truck for $42,935. According to the dealer, the truck will depreciate(lose value) approximately $4,200 per year. Which equation best describes the value of his truck?

y= -4200x+42935

y= 4200x+42935

y= 4200x-42935

y= -4200x-42935

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A group of mountain climbers begin an expedition with 250 pounds of food. They plan to eat a total of 12 pounds of food per day. What does the y-intercept mean in this situation?

Eating 12 pounds of food per day

Beginning the trip with 250 pounds of food

262 pounds of food on the first day

238 pounds of food on the first day

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gourmet chocolate costs $5.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of chocolate?

x = 5.25y

y = 5.25 + x

y = 5.25x

x = 5.25 +y

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of these equations represent the table above if the number of tickets represents x and the total cost represents y?

y=2x

y=54x

y=27x

y=x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation matches the description if x is the number of minutes and y is the total cost.

y = 1.20

y= 1.20x

x = 1.20

x = 1.20y

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Each pizza at Pizza Hut, p, costs $5.50. Which of the following equations best represents the cost, c, of buying p, pizzas?

m = 5.50 + c

c = 5.50 + m

p = 5.50m

c = 5.50p

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the ounces of water,y, need to for x number of servings.


Based on the information in the table, which equation can be used to model the relationship between x and y?

y = 2x

y = x + 2

y = 18x

y = x + 18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?