Creating Objective Equations

Creating Objective Equations

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Creating Equations & Inequalities

Creating Equations & Inequalities

8th - 9th Grade

12 Qs

Factoring Expressions

Factoring Expressions

6th - 8th Grade

15 Qs

Creating and Solving Equations/Inequalities

Creating and Solving Equations/Inequalities

8th - 9th Grade

15 Qs

Polynomial Division

Polynomial Division

11th - 12th Grade

9 Qs

Proportions Pre/Post Test

Proportions Pre/Post Test

7th Grade

15 Qs

Ecuaciones lineales

Ecuaciones lineales

7th Grade

10 Qs

Multiplying Binomials

Multiplying Binomials

9th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Rational Numbers

Multiplying and Dividing Rational Numbers

6th Grade

15 Qs

Creating Objective Equations

Creating Objective Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a $5 magazine and four

erasers. You spent a total of $25. How

much did each eraser cost?

5+x=25

4x + 5 = 25

5x = 25

5x + 4 = 25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Five less than twice a number is equivalent to 47. 

5 - 2x = 47 

2x - 5 = 47 

5x - 2 = 47 

2 - 5x = 47 

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the solution to 
-3x+2< 8

x > -3

x > -2

x < -2

x < -3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Roast buys 2 lb of turkey and 12 lb of ham.  The total cost is $30.  The ham costs $2 per lb.  
Create an equation to find the cost of 1 lb of turkey.

2y + 12x = Romero

2x + 12(2) = 30

30 + 2x = 12(2)

12(2) = 2x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?