Equations from Problems

Equations from Problems

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2b - Word Problems

Unit 2b - Word Problems

9th Grade

10 Qs

Unit 1 Review Algebra 2

Unit 1 Review Algebra 2

9th - 12th Grade

16 Qs

Equation Review

Equation Review

9th Grade

20 Qs

Setting Up Linear Equation Word Problems (Slope-Intercept Form)

Setting Up Linear Equation Word Problems (Slope-Intercept Form)

9th - 12th Grade

20 Qs

Linear Functions

Linear Functions

10th - 12th Grade

10 Qs

Modeling Linear Equations

Modeling Linear Equations

9th Grade

17 Qs

Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations

Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations

7th - 10th Grade

15 Qs

Matching Equations to Word Problems

Matching Equations to Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Equations from Problems

Equations from Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
6.EE.C.9, 8.F.B.4, HSA.CED.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat.  Write an equation for C, the total cost, to rent the boat for h hours.

h = 2C + 15

C = 15h + 2

h = 15C + 2

C = 2h + 15

Tags

CCSS.HSF-BF.A.1A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Margaret is a waitress at The Seafood Bonanza.  She earns $3 an hour plus 90% of her tips.  Write an equation for her salary, S, if she works h hours and earns d dollars in tips.

3h + 0.90d = S

S = 90d + 3h

S = 3d + 90h

S = 3h + 9.0d

Tags

CCSS.6.EE.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage.  If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?

C = 15 + 0.20x

C =15 (0.20x)

C = 15 + x + 0.20

C = 0.20 + 15x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lisa went to the mall to do her back-to-school shopping.  When she returned, she noticed that the number of shirts (s) she purchased was 3 more than twice the number of pants (p) she bought.  What is an equation that can be used to represent the number of shirts Lisa purchased? 

p=3 + 2s

s + 2p =3

s = 3 + 2p

2p = s + 3

Tags

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Norb is a waiter in a diner.  He earns $4 per hour plus 95% of his tips.  Which equation can be used to determine his salary, S, if he works t hours and earn d dollars in tips?

S = 4t + 0.95d

S = 95t + 4d

S = 0.4t + 9.5d

S = 4t + 9.5d

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rental company at Best Bargain Rental costs $150 a week, plus $0.10 per mile.  Which equation represents the relationship between the number of miles (x) and the total cost in dollars (y) for a 2- week period?

y = 2(150)(0.10x)

y = 2(150) + 0.10x

y = 150 + 2(0.10x)

y = 2(150 + 0.10x)

Tags

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gracie wants to increase the size of her garden.  If A = lw represents the current area of her garden, what is an equation that can be used to represent the resulting are of Gracie's garden if she increases the length by 5 and doubles the width?

A = 10lw

A = 2wl + 10w

A = 2w (l - 5)

A = 10wl + 2w

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics