Linear Equations in Real Life Situations

Linear Equations in Real Life Situations

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Equations from Word Problems 2

Writing Equations from Word Problems 2

8th - 9th Grade

18 Qs

Week 6 - Interpreting Slope and Y-intercept

Week 6 - Interpreting Slope and Y-intercept

9th Grade

10 Qs

Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL

Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL

9th Grade

10 Qs

Review of Expressions, Equations, Inequalities

Review of Expressions, Equations, Inequalities

7th Grade - University

14 Qs

Writing Two Step Equations & Inequalities from Word Problems

Writing Two Step Equations & Inequalities from Word Problems

9th - 12th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Equation Word Problems

Solving Two-Step Equation Word Problems

8th Grade - University

19 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving Equations Application

Solving Equations Application

9th - 12th Grade

10 Qs

Linear Equations in Real Life Situations

Linear Equations in Real Life Situations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A painter charges $12 per hour plus $50 for each job. If he made $194 on a job, how many hours did he work?

12 hours

10 hours

16 hours

5 hours

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amir wants to buy a video game that costs $70, but he only has $20. He can earn $10 for each car he washes. How many cars he must wash to have enough money to buy the game?

5 cars

7 cars

2 cars

4 cars

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 331 students that went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in a van. How many students were on each bus?

6 + 7x = 331

331 - 6x = 7

6x + 7 = 331

6x + 7y =331

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jen wants to buy a new car for $18,500. She pays $2,500 at signing and wants to pay $250 per month. How many months until it is paid off?

18,500 + 2,500 = 250x

2,500 - 250x = 18,500

250x + 2,500 = 18,500

2,500 (250)x = 18,500

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Casey has $50 to spend at Best Buy. She wants to buy a DVD for $14 and some CDs that cost $12 each. How many CDs can she buy?

x = 5.33

x = 3

x = 2.71

x = 4.42

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brenda's gym charged $10 fee to join plus $29 per month. She calculated that the gym has cost her a total of $155 since she joined. Which equation could be used to determine the number of months(m) Brenda has been going to the gym?

10m + 29 = 155

10 + 29 = 155m

10 + 29m = 155

m + 29 = 155 - 10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bonnie pays a monthly fee of $80 at the health club and an additional $9 every time she attends a yoga class. Which expression below shows her total cost T if she attends y yoga classes this month?

T = 80 + 9y

T = 80y + 9

T = 80 + 9 + y

T = (80+9)y

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?