Solving Word Problems Linear Equations

Solving Word Problems Linear Equations

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems of Equations Review

Systems of Equations Review

8th - 9th Grade

11 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

11th Grade

20 Qs

Linear Systems

Linear Systems

9th - 12th Grade

16 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Matrix - Solve Systems

Matrix - Solve Systems

11th Grade

12 Qs

RVHS Systems of Inequalities

RVHS Systems of Inequalities

9th - 12th Grade

20 Qs

Systems of Equations

Systems of Equations

9th Grade

13 Qs

Solving Systems of Equations (shorter version)

Solving Systems of Equations (shorter version)

8th - 12th Grade

10 Qs

Solving Word Problems Linear Equations

Solving Word Problems Linear Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 8.EE.C.8C, 8.F.B.4

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation would describe "two times a number plus five equals 15"?

x + 5 = 15

2x + 5=15

x + 2(5) = 15

2(x + 5) = 15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sell our Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to break even? What is the expression for cost?

4000+5

4000x + 5

5x + 4000

4000x + 5x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brian and Amy invest $2700 to start a hair cutting business. Each hair cut costs them $1.50 (supplies). They charge their customer $15 for each cut.


How many hair cuts until they breakeven?

200 hair cuts

22 hair cuts

2700 hair cuts

15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?  What is the expression for revenue?

12x

4000x + 5x + 12x

12

12x + 5

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Erin is 3 years younger than twice Alex's age. Their ages combined are 33 years. How old are Alex and Erin. If x=Erin's age and y=Alex's age, choose the system that matches the situation.

x + y = 33
y = 2x - 3

x + y = 33
x = 2y - 3

x + y = 33
x = 3 - 2y

x + y = 3
x = 33 - 2y

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 15 animals in a barn.  These animals are horses and chickens.  There are 44 legs in all.  Which system of equations represents the situation?

x + y = 15
4x + 2y = 44

4x + 2y = 15
x + y = 44

x = 2y + 44
4x = y + 15

2x - 4y = 44
x - y = 15

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nancy went to the grocery story.  On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13.  On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50.  Which system of equations represents the situation?

4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6

x + y = 4
x - y = 6

4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?