Linear Equations from Two Points

Linear Equations from Two Points

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

X and Y Intercepts

X and Y Intercepts

9th - 12th Grade

22 Qs

Writing Exponential Equations: y=a(b)^x

Writing Exponential Equations: y=a(b)^x

9th - 10th Grade

15 Qs

Slope-Intercept Form and Standard Form

Slope-Intercept Form and Standard Form

8th - 9th Grade

20 Qs

Writing equations Slope –point form

Writing equations Slope –point form

8th - 12th Grade

15 Qs

Slope, Intercepts, and Graphing Equations

Slope, Intercepts, and Graphing Equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

9th - 12th Grade

20 Qs

Write Slope-Intercept Form from two points

Write Slope-Intercept Form from two points

8th - 10th Grade

16 Qs

Slopes and Graphing Linear Functions

Slopes and Graphing Linear Functions

9th - 12th Grade

19 Qs

Linear Equations from Two Points

Linear Equations from Two Points

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
6.EE.C.9, 8.EE.C.8C, 8.F.B.4

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Joe's Clown Car Rental Agency, renting a car costs $35 plus $0.75 for every mile it is driven.  What is an equation that can be used to find the number of miles, m, a vehicle was driven, if the total rental charge was $222.50?

222.5 = m(35 + 0.75)

222.5 = 35 + 0.75m

222.5 = 0.75 + 35m

222.5 = 0.75(m + 35)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When 4 people attend the movie theater, it costs $23.96. When 7 people attend the movie theater, it costs $41.93. What information is given and which equation should you use?

A slope and y - intercept are given, use y = mx + b.

A slope and y - intercept are given, use y - y1 = m(x - x1).

Two points are given; use y - y1 = m(x - x1).

Two different items that add to a total are given; use Ax + By = C.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You and your friends go to the movies and purchase some popcorn and Pepsi. Popcorn is sold for $4.99 per bag and Pepsi is sold for $1.99 per bottle. You each chip in to pay $24.92. Write an equation to represent the given situation.

y = 1.99x + 4.99

y = 4.99x + 24.92

y - 1.99 = 4.99(x - 24.92)

1.99x + 4.99y = 24.92

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A caterer charges $100 to cater a party for 10 people and $175 for 25 people. Write an equation for the given situation.

y = 25x + 100

y - 100 = 5(x - 10)

y - 175 = 10(x - 25)

100x + 175y = 35

Tags

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the equation of the line that goes through the points ( 3, - 1 ) and ( 2, - 4 )?

y = 3x - 4

y = - 3x + 8

y = 3x - 1

y = 3x - 10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Margo is taking a 160-point history test

that has a total of 50 questions. Some of the

questions are worth 6 points each, and the others

are worth 2 points each. Which system of linear

equations could be used to find, s, the correct

number of six-point questions, and t, the correct

number of two-point questions answered

correctly?

s + 6 = 160

6t + 2s = 50

6s = 2t

s + t = 160

6s = 2t

6s + 2t + 50 = 160

s + t = 50

6s + 2t = 160

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When given two points and asked to write an equation, what is your first step?

Find the slope

Find the y-intercept

Find the x-intercept

Write the equation

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?