Solve 2-Step Word Problems

Solve 2-Step Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Modeling Multiplication and Division

Modeling Multiplication and Division

4th Grade - University

20 Qs

One- and Two-Step Word Problems Within 100

One- and Two-Step Word Problems Within 100

3rd Grade - University

19 Qs

One Step and Two Step Word Problems

One Step and Two Step Word Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Two Step Word Problems All Operations

Two Step Word Problems All Operations

4th Grade - University

15 Qs

Expression Word Problems

Expression Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

GCF Key Words

GCF Key Words

6th Grade

15 Qs

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

5th Grade

15 Qs

One Step and Two Step Word Problems

One Step and Two Step Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Solve 2-Step Word Problems

Solve 2-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Each pack of pencils contains 8 pencils. Sahil bought 3 packs and divided them equally among 6 people. How many pencils did each person get?

24 pencils

4 pencils

17 pencils

5 pencils

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

James bought four 8-ounce bottles of water for a hiking trip. He drank 28 ounces. How many ounces of water are left?

20 ounces

32 ounces

4 ounces

36 ounces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Julianna has 48 bags of treats. She is going to give 3 bags to her teacher. She will then give the rest out equally to her 5 friends. How many bags of treats will each friend receive?

40 bags of treats

9 bags of treats

5 bags of treats

50 bags of treats

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A coach buys 4 cans of yellow tennis balls and 3 cans of green tennis balls.

Each can of tennis balls costs $6.

What is the total cost, in dollars, of the cans of tennis balls the coach buys?

$13

$22

$42

$48

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marco has 12 whistles. He puts all of the whistles into bags. He puts 4 whistles into eachbag. Which equation can be used to find b, the number of bags Marco puts whistles into?

b + 4 = 12

b - 12 = 4

b x 4 = 12

b ÷ 12 = 4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An art teacher had 237 colored pencils left over from last year. This year, he bought 26 boxes of colored pencils that had 16 pencils in each. He also bought 15 boxes that had 54 pencils in each. Finally, when he was sorting the pencils, 19 rolled under the cabinet and were lost.


Solve the following equation to determine c, the number of colored pencils the art teacher has now.


c = 237 + [ (26 ∙ 16) + (15 ∙ 54) ] – 19

2,179

187,652

1,444

183,095

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sue, Kim and David went to the movies. Sue bought 5 movie tickets for $4 each. She paid with a $50, how much change will she get back?

25

20

30

10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?