Parkside is selling tickets for the annual play. On the first day of sales, they sold 3 adult tickets and 9 student tickets. They made $75. On the second day of sales, they sold 8 adult tickets and 5 student tickets and made $67. How much does an adult and a student ticket cost?
Applications of Systems of Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An adult ticket costs $4 and a student ticket costs $7.
An adult ticket costs $7 and a student ticket costs $4.
An adult ticket costs $6 and a student ticket costs $3.
An adult ticket costs $3 and a student ticket costs $6.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You and a friend go to Chick-Fil-A. You order 2 chicken sandwiches and 5 cookies. Your bill is $17. Your friend orders 3 chicken sandwiches and 2 cookies. Their bill is $20. How much does a chicken sandwich and a cookie cost?
A sandwich costs $6 and a cookie costs $1.
A sandwich costs $1 and a cookie costs $6.
A sandwich costs $5 and a cookie costs $2.
A sandwich costs $2 and a cookie costs $5.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Michelangelo decided to order Pizza Hut last night. He purchased 3 pizzas and 2 orders of breadsticks for a total of $29.50. Donatello ordered 2 pizzas and 3 orders of breadsticks last Sunday for a total of $23. Set up a system. Let "p" represent the price per pizza and "b" represent the price of an order of breaksticks.
3p + 2b = 29.50
2p + 3b = 23
3p + 2b = 23
2p + 3b = 29.50
3b + 2p = 29.50
2b + 3p = 23
5bp = 29.50
5bp = 23
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Captain America wanted to put on a community bake sale. He purchased 12 pounds of sugar and 15 pounds of flour. Iron Man noticed that they needed more ingredient and purchased 4 pounds of sugar and 10 pounds of flour. Iron Man spent $4.60, and Captain America spent $9.30. Let "s" represent the cost per pound of sugar and "f" represent the cost per pound of flour.
12s + 15f = 9.30
4s + 10f = 4.60
12s + 15f = 4.60
4s + 10f = 9.30
12f + 15s = 9.30
4f + 10s = 4.60
12f + 15s = 4.60
4f + 10s = 9.30
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Ragland went to the grocery story. On Monday, she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday, she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Using this system, 4x + 6y = 13 3x + 7y = 13.5 find the cost of an apple and banana.
$1.50 for an apple
$1 for a banana
$1 for an apple
$1.50 for a banana
$1.50 for an apple
$1.25 for a banana
$1 for an apple
$1.25 for a banana
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Which system of equations represents the situation?
4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6
x + y = 4
x - y = 6
4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5
4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your family goes to a restaurant for dinner. There are 6 people in your family. Some order the chicken dinner for $14.80, and some order steak for $17. If the total bill was $91, which system best represents the situation? Let "c" represent the # of people who ordered chicken and "s" represent those who ordered steak.
c + s = 6
14.80c + 17s = 91
c + s = 91
14.80c + 17s = 6
c + s = 6
14.80s + 17c = 91
c + s = 91
14.80s+ 17c = 6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
System of Equations Review

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Writing Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade
25 questions
SOE Applications

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Writing Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade
16 questions
Systems of Equations Mastery Quiz

Quiz
•
9th Grade
17 questions
Intro to Systems of equations

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Scatter Plot - Line of Best Fit

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Solving Three Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade