Comparing Costs and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Brittany Fagan
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Brand A of cereal costs $2.50 for 18 ounces. Brand B costs $3.50 for 24 ounces. Which brand is cheaper per ounce?
Brand A
Brand B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Apple Jacks
Cheerios
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
6th Comparing Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Ratios Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio Rate Proportion

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ch 5 Rates Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade