Comparing Costs and Unit Rates

Comparing Costs and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th - 10th Grade

11 Qs

Unit Rates and Comparing Rates

Unit Rates and Comparing Rates

6th Grade

9 Qs

Ratio Tables and Proportions

Ratio Tables and Proportions

6th Grade

12 Qs

Comparing Costs and Unit Rates

Comparing Costs and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 3.OA.D.8

+1

Standards-aligned

Created by

Brittany Fagan

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

 Samantha is buying pizzas for a school party. She pays $35 for 5 pizzas. She realizes she needs more and goes back to buy 2 more pizzas. How much will she pay for all 7 pizzas?
$70
$55
$49
$7

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Brand A of cereal costs $2.50 for 18 ounces. Brand B costs $3.50 for 24 ounces. Which brand is cheaper per ounce?

Brand A

Brand B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks $2.89 for 13 oz.

Apple Jacks

Cheerios

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
75 words per minute
6075 words per minute
86 words per minute
75 minutes per word

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?