Proportions Worksheet

Proportions Worksheet

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Representing and Comparing Proportional Relationships

Representing and Comparing Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

7th 2-5 Graph Proportional Relationships

7th 2-5 Graph Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Rational Numbers

Multiplying and Dividing Rational Numbers

6th Grade

15 Qs

7th Unit 2 Test Review

7th Unit 2 Test Review

7th Grade

20 Qs

ratios and proportions

ratios and proportions

7th Grade

20 Qs

Proportional relationships Review

Proportional relationships Review

7th Grade

20 Qs

Ratio Tables Practice Problems

Ratio Tables Practice Problems

6th - 8th Grade

22 Qs

Lesson 3 Quiz Review

Lesson 3 Quiz Review

7th Grade

25 Qs

Proportions Worksheet

Proportions Worksheet

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

At a store potato chips cost $19.50 for 5 bags. What is the price of 7 bags at the same unit price?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A candy store sells 7 packs of bubble gum for $29.33. How much would it cost to buy 3 packs?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A shoe store was sells 2 pairs of shoes for $25.10. How much it would cost to buy 6 pairs of shoes?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A store sold 6 white chairs for $127.50 How much 10 white chairs cost at the same unit price?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

An ice company charged $7.68 for 8 bags of ice. If a convenience store bought 7 bags of ice, what it would have cost them?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

At a store 5 pounds of seed cost $131.15. If a farmer needed 6 pounds of seeds, how much would it cost him?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional?

Linear

The line is only in quadrant 1

Curvy line

Linear and the line goes through the origin

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?