Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simple Multiplication and Division Word Problems

Simple Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

word problems

word problems

7th Grade

10 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

17 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Multiplying/Dividing Word Problems

Multiplying/Dividing Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Multiplication and Division

Multiplication and Division

3rd Grade

17 Qs

Multiplication and Division Word Problem Practice

Multiplication and Division Word Problem Practice

4th Grade - University

15 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alyssa eats 3 sandwiches every day.  After 6 days, how many sandwiches will Alyssa eat in all?

18

24

2

9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily is a baker.  She bakes 24 loaves of bread, and places them into 4 bags.  How many loaves are in each bag?

48

60

6

4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Abigail planted 30 pumpkin seeds equally in 5 rows.  How many pumpkin seeds did Abigail plant in each row?

4

5

6

8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A restaurant needs to buy 367 new plates. If each box has 3 plates in it, how many boxes will they need to buy?

122 R 1

370

123

1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cameron received $622 for his birthday. Later he found some toys that cost $9 each. How much money would he have left if she bought as many as she could?

$69

$1

$631

$613

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A restaurant needs to buy 655 new plates. If each box has five plates, how many boxes do they need to buy?

131

130

650

121

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school party committee has $45 to buy ice cream. If each carton of ice cream costs $8, how many cartons can the committee buy?

5

7

6

53

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?