Linear Word Problem Reading Graph

Linear Word Problem Reading Graph

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Linear Equations - Word Problems

Writing Linear Equations - Word Problems

9th Grade

18 Qs

Writing equations from word problems

Writing equations from word problems

8th - 11th Grade

20 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Writing Linear Equations: Using Graphs, Tables, and Stories

Writing Linear Equations: Using Graphs, Tables, and Stories

7th - 9th Grade

20 Qs

Linear Equations Quiz Review

Linear Equations Quiz Review

7th - 9th Grade

19 Qs

Slope intercept from word problems

Slope intercept from word problems

8th - 9th Grade

20 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

9th Grade

20 Qs

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

9th - 10th Grade

18 Qs

Linear Word Problem Reading Graph

Linear Word Problem Reading Graph

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded.  Write a linear equation that could be used to find how many songs he downloaded.

y = 0.95x + 7.95

y = 7.95x + 0.95

y = 0.95x - 7.95

y = - 0.95x + 7.95

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded.  If Will spent $26, write and solve a linear equation to find how many songs he downloaded.

32 songs

33 songs

19 songs

36 songs

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog.  Last week, the store made $60 from washing cats and dogs.  If 6 cats were washed, write and solve a linear equation to find how many dogs were washed.

2 dogs

3 dogs

4 dogs

not enough information

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog.  Last week, the store made $60 from washing cats and dogs. Write a linear equation that could be used to find how many cats and dogs were washed.

-5x + 7.5y = 60

5x + 7.5x = 60

5x - 7.5y = 60

5x + 7.5y = 60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A man is climbing down from 100 feet high descending 30 feet per minute.

y = 100 - 30x

y = 100 + 30x

y = 100x + 30

y = 100x - 30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage.  If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?

C = 0.20x + 15

C =15 (0.20x)

C = 15 + x + 0.20

C = 0.20 + 15x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Jenny went to the sale at Kohl's last weekend.  
T-shirts were on sale for $15 each and hoodies were on sale for $20 each.  If she spent $150 total, write an equation to represent this situation.  

20x + 15 = y 

35x = y 

15x + 20y = 150 

150 - 20x = 15y 

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?