One Step Equation Word

One Step Equation Word

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

6th Grade - University

19 Qs

One Step Equation Word Problems Addition and Subtraction

One Step Equation Word Problems Addition and Subtraction

8th Grade - University

19 Qs

Decimal Computations

Decimal Computations

6th Grade

20 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

25 Qs

Practice for Unit 2b Test Part 1

Practice for Unit 2b Test Part 1

7th Grade

20 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

5th - 6th Grade

20 Qs

Tax, Tip, Discount

Tax, Tip, Discount

6th - 9th Grade

17 Qs

One Step Equations Addition Word Problems

One Step Equations Addition Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

One Step Equation Word

One Step Equation Word

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy  with $5.75?

1.15(5.75) = x

5.75x = 1.15

1.15x = 5.75

x = 1.15/ 5.75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in  the package?

4x = 4.32

4.32x = 4

4(4.324) = x

4/ 4.32 = x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jalen's employer has $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $4.50?

4.50x = 18

18/04.50 = x

18x = 4.50

4.50(18) = x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the price of one extension cord if Chulo can buy a  package of 6 for $7.26?

7.26x = 6

6x = 7.26

7.26(6) = x

6 = 7.26/ x

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The equation 10 = x - 3 is represented by the model shown. Which represents the solution to this equation?​ (a)  

x = 13

x = 3

x = 7

x = -7

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?