Multiplying and Dividing Word Problems

Multiplying and Dividing Word Problems

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

What operation????

What operation????

5th - 7th Grade

8 Qs

Solving Equations (One-Step)

Solving Equations (One-Step)

6th Grade

13 Qs

Division or Multiplication Word Problems

Division or Multiplication Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Multiplication Multidigit

Multiplication Multidigit

5th Grade - University

15 Qs

Multiplication

Multiplication

3rd - 6th Grade

15 Qs

Prices - Unit cost

Prices - Unit cost

7th Grade

16 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

Mixed Operation Word Problems

Mixed Operation Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Multiplying and Dividing Word Problems

Multiplying and Dividing Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.6, 4.OA.A.2

+7

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer the question in the picture

More than 2

Less than 2

Tags

CCSS.5.NF.B.5B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dividing a fraction by ¼ is the same as multiplying that fraction by 4.

True

False

Tags

CCSS.6.NS.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

30 students went on the school trip. If the total cost of the trip was $802.50, then how much money does each student need to contribute?

Multiplication

Division

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?