Multiplying and Dividing Word Problems

Multiplying and Dividing Word Problems

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Prices - Unit cost

Prices - Unit cost

7th Grade

16 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

How Would You Solve Me?

How Would You Solve Me?

5th - 6th Grade

10 Qs

Creating Equations

Creating Equations

6th - 10th Grade

10 Qs

Multiplication and Division Multidigit Numbers

Multiplication and Division Multidigit Numbers

5th Grade - University

15 Qs

Mock TCAP 8th Grade Math - Subpart 3 (Calculator Allowed)

Mock TCAP 8th Grade Math - Subpart 3 (Calculator Allowed)

8th Grade

15 Qs

Mixed Operation Word Problems

Mixed Operation Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Solving Equations (One-Step)

Solving Equations (One-Step)

6th Grade

13 Qs

Multiplying and Dividing Word Problems

Multiplying and Dividing Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer the question in the picture

More than 2

Less than 2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dividing a fraction by ¼ is the same as multiplying that fraction by 4.

True

False

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?

Multiplication

Division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?

Multiplication

Division

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Merkel bought 10 cups. The cups cost $1.25 a piece. How much money does he need to pay?

Multiplication

Division

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?

Multiplication

Division

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

30 students went on the school trip. If the total cost of the trip was $802.50, then how much money does each student need to contribute?

Multiplication

Division

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?