Two Variable Equations

Two Variable Equations

8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4.6 Construct Functions

4.6 Construct Functions

8th Grade

10 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

8th Grade

10 Qs

#037 Geometry Slope-intercept practice Nov 3

#037 Geometry Slope-intercept practice Nov 3

8th - 12th Grade

13 Qs

Unit 1 Algebra 1 Review

Unit 1 Algebra 1 Review

8th - 10th Grade

15 Qs

Regression Equations

Regression Equations

11th - 12th Grade

17 Qs

Write, Model, Solve Equations with variables on both sides

Write, Model, Solve Equations with variables on both sides

8th - 9th Grade

14 Qs

semester review

semester review

8th Grade

10 Qs

Write equations with variables on both sides

Write equations with variables on both sides

8th Grade

10 Qs

Two Variable Equations

Two Variable Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope of the line that contains these points?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ever since Bozo moved to his new home, he's been keeping track of the height of the tree outside his window.


H represents the height of the tree (in centimeters), t years since Bozo moved in.


H = 210 + 33t


How fast does the tree grow?

210 centimeters per year

33 centimeters per year

6.36 centimeters per year

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jay is mowing lawns or a summer job. For every mowing job, he charges an initial fee of $10 plus a constant fee for each hour of work. His fee for a 5-hour job would be $35. Let F represent Jay's fee (in dollars) for a single job that took t hours for him to complete. Which equation represents the relationship between the fee and number of hours?

F = 35t + 10

F = 45t

F = 10t - 35

F = 5t + 10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope of this line?

-1

1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr Fic is not very handy around the house. He is considering hiring an electrician to change a light bulb in his lamp. Zappo Electricians charges a $70 consulting fee, and $45 per hour. Rypoff & Sons charges a $50 consultation fee, and $55 per hour. For how many hours will the cost of either company be the same?

2 hours

3 hours

5 hours

4 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Set up an equation and solve: Mr Fic loves Cinnabon. For lunch he had two cokes which were 275 calories each, and a bunch of Cinnabons which were 880 calories each. If he consumes a total of 19,910 calories at lunch, how many Cinnabons did he eat?

4.8 Cinnabons

22 Cinnabons. Disgusting

12 Cinnabons

21 Cinnabons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

-15 = -4m + 5

4

7

5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?