Finding Unit Rate with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if 3/5 of a mile is traveled in 2 minutes?
0.4 miles per minute
0.3 miles per minute
0.5 miles per minute
0.2 miles per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bike travels 2/3 of a mile on 1/4 of a gallon of gas. What is the unit rate in miles per gallon?
2.1
3.25
2.67
1.5
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if 2/3 of a mile is traveled in 3 minutes?
3/8 miles per minute
1/2 miles per minute
2/9 miles per minute
1/4 miles per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gummy bears cost $0.25 for 1/3 of a pound. How much will 1 pound cost?
$0.25
$0.50
$0.75
$1.25
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The constant of proportionality can be found by finding the __________ _____________.
unit rate
ratio rate
proportion answer
rational number
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a ratio with:
A denominator of 1
A numerator of 1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade