Finding Unit Rate with Fractions

Finding Unit Rate with Fractions

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

7th Grade

12 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Finding Unit Rate with Fractions

Finding Unit Rate with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if 3/5 of a mile is traveled in 2 minutes?

0.4 miles per minute

0.3 miles per minute

0.5 miles per minute

0.2 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bike travels 2/3 of a mile on 1/4 of a gallon of gas. What is the unit rate in miles per gallon?

2.1

3.25

2.67

1.5

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if 2/3 of a mile is traveled in 3 minutes?

3/8 miles per minute

1/2 miles per minute

2/9 miles per minute

1/4 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gummy bears cost $0.25 for 1/3 of a pound. How much will 1 pound cost?

$0.25

$0.50

$0.75

$1.25

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The constant of proportionality can be found by finding the __________  _____________.

unit rate

ratio rate

proportion answer

rational number

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a ratio with:

A denominator of 1

A numerator of 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?