Solving Proportion Word Problems

Solving Proportion Word Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 5 Review

Unit 5 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Solving Real World Ratio Problems

Solving Real World Ratio Problems

6th Grade - University

15 Qs

Proportion Word Problems and Graphs

Proportion Word Problems and Graphs

8th Grade - University

20 Qs

Proportion Ratio Word Problems

Proportion Ratio Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Ratio and Proportions

Ratio and Proportions

9th - 12th Grade

18 Qs

Halloween Decimal Word Problems

Halloween Decimal Word Problems

5th - 8th Grade

13 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

16 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Solving Proportion Word Problems

Solving Proportion Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3, 6.EE.B.7

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lee can type 432 words in 6 minutes. How many words can he type in 1 minute?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Allan's favorite food is chocolate cake. He needs 200 grams of flour for every 4 eggs. If he is making a cake using 8 eggs, how many grams of flour does he need?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sayed's favorite food is pizza. When he makes the dough he uses 1 tsp of sugar with 2.5 cups of water. If he uses 10 cups of water, how many tsp of sugar will he need?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Isaac's favorite food is pizza. When he makes pizza he uses 3 cups of cheese for one pizza. if Isaac uses 9 cups of cheese, how many pizzas did he make?

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sam rakes 3 bags of leaves in 16 minutes. If he keeps working how long will it take him to rake 5 bags of leaves?

9.6

26.6

15

80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 1/10

x = 10

x = 4

x = 5

Tags

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?