On the windowsill is a plant that is 15 centimeters tall. It is growing 2 centimeters per week. A second plant, which is 5 centimeters tall, is on the coffee table. It is growing 4 centimeters per week. Eventually the two plants will be the same height. How many weeks will that take?
Linear Word Problems Break Even

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 weeks
25 weeks
10 weeks
2 weeks
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ron and his cousin Kate are picking apples in their grandparents' orchard. Ron has filled 10 baskets with apples and is filling them at a rate of 6 baskets per hour. Kate has 5 full baskets and will continue picking at 7 baskets per hour. Once the cousins get to the point where they have filled the same number of baskets, they will carry them to the barn and then eat lunch. How long will that take?
40 baskets
40 hours
5 baskets
5 hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Terrence just got his commercial driver's license and is starting a new career as a truck driver. Getting trained and licensed involved a one-time cost of $500. Gas and insurance end up costing him $4 per mile. For his first delivery, Terrence will get paid $400 plus $8 per mile that he drives. If he drives a certain distance on this delivery, Terrence will break even, making back all the money he had to spend. How much would both the costs and the earnings be?
25 miles
$600
$25
600 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yesterday, two friends went into a bank to open savings accounts. Carmen started by putting $60 in her account, and she will deposit an additional $4 each week. Zack made no initial deposit, but he will add $16 more each week. In a few weeks, the friends will have the same account balance. What is that account balance?
80 weeks
$80
5 weeks
$5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?
571.42
572
570. 63
571
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven? What is the expression for revenue?
12x
4000x + 5x + 12x
12
12x + 5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kaylee's Bakery recently spent a total of $300 on new equipment, and their average hourly operating costs are $10. Their average hourly receipts are $20. The bakery will soon make back the amount it invested in equipment. How many hours will that take?
30 hours
$30
$600
600 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Systems Word Problems (DonBon)

Quiz
•
9th - 10th Grade
16 questions
Solving Systems of Equations

Quiz
•
7th - 10th Grade
20 questions
Systems of Linear Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Systems of Linear Equations/Inequalities SOL Review

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Writing Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade
15 questions
System of Equations Test Review

Quiz
•
8th Grade - University
16 questions
Systems using Substitution

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Solving Variables in Equations Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade