Match Equations with Word Problems

Match Equations with Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pythagorean Theorem Test Review

Pythagorean Theorem Test Review

8th Grade

20 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

9th Grade

20 Qs

Slope - Intercept and Standard Form Word Problems

Slope - Intercept and Standard Form Word Problems

9th Grade

10 Qs

Matching Equations to Word Problems

Matching Equations to Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Equations - word problems

Equations - word problems

7th Grade

10 Qs

ACT Math Practice 1

ACT Math Practice 1

11th Grade

20 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

7th - 9th Grade

10 Qs

Two Step Equations Word Problems

Two Step Equations Word Problems

7th - 8th Grade

13 Qs

Match Equations with Word Problems

Match Equations with Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

7.10c

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the meaning of the y-intercept?

The initial fee for riding horses is $10

It cost $10 per hour to ride a horse

The initial fee is for riding horses is $20

It cost $10 per hour to ride a horse

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary earns $14 per hour. Which equation represents how many hours she worked to earn $112? 

14h = 112

14 / h = 112

h + 14 = 112

h - 14 = 112

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last Friday Trevon had $29. Over the weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?

29 - n = 41

29 - n = 40

29 + n = 41

29 + n = 40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy  with $5.75?

1.15(5.75) = x

5.75x = 1.15

1.15x = 5.75

x = 1.15/ 5.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andrew has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Andrew needs to save to by the IPOD?

55 + x = 145

145x = 55

55 - x = 145

145 (55) = x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.

18c=6

c + 6= 18

c +18 = 6

3c=18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joey and four of his friends went out to eat. They decided to split the bill evenly. Each person paid $11.13. What was the total bill? Write an equation you could use to solve this equation. Use d as your variable.

d/4=$11.13

4d=$11.13

d/5=$11.13

5d=$11.13

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?