Unit Rate Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+1
Standards-aligned
C London
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Scott buys 3 notebooks for $9. What is the price of 1 notebook?
$3
$2
$1
$5
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Dr. Morgan runs 10 miles in 2 hours. What is her rate in miles per hour?
5 miles per hour
4 miles per hour
6 miles per hour
2 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Miss London bakes 12 cookies in 4 hours. How many cookies does she bake in 1 hour?
2
3
4
6
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Kennedi reads 60 pages in 2 hours. What is her rate in pages per hour?
25
30
35
40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jacob buys 5 pens for $3. What is the price of 1 pen?
$1
$0.60
$0.25
$0.75
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jaycee runs 15 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
3 miles per hour
4 miles per hour
5 miles per hour
6 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Darius spends $18 for 6 tickets. What is the price per ticket?
$2
$3
$4
$5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ujian Matematika Semester Ganjil
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying And Dividing Decimals 6th Grade
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
stats grade 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Y6_Week1_Spring_2022
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Pro
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
LATIHAN SOAL KOMPETISI SAINS NASIONAL MATEMATIKA SD
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Եռանկյունաչափական ֆունկցիաներ
Quiz
•
1st - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
