Revision Day 3 for grade 6

Revision Day 3 for grade 6

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review of 5.4 - 5.7

Review of 5.4 - 5.7

6th Grade

17 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Using Unit Rate

Using Unit Rate

6th Grade

18 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

18 Qs

Revision Day 3 for grade 6

Revision Day 3 for grade 6

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Mai Ahmed

Used 6+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the statement as a unit rate.

26 miles per gallon
15 miles per gallon
50 miles per gallon
30 miles per gallon

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

10 laps per minute
3 laps per minute
5 laps per minute
2 laps per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate

5 sandwiches per person
10 sandwiches per person
3 sandwiches per person
2 sandwiches per person

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

7 houses per block
3 houses per block
5 houses per block
10 houses per block

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate.

1.2 desks per row
3.5 desks per row

3 desks per row

4.0 desks per row

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is better value.

$6.00 for 5 mangos
$7.00 for 6 mangos

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Who earned more each month?

Jafar
Atif

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?