Unit 3 Post Test Practice
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
Jasmine Sims
Used 30+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Crystal went grocery shopping with her mother at Walmart. She wanted to buy a package of Sour Patch Kids. Which package of Sour Patch Kids is the best deal?
Small Bag
Box
Medium Bag
Large Bag
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below shows the number of cases of candy bars four students sold for a fundraiser and the total number of candy bars in those cases. How many candy bars are in each case?
50
30
25
10
Tags
CCSS.5.OA.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph shows the distance traveled by a model train going around a track. What can be concluded from the point (1,2) on the graph?
The distance traveled by the train increases at a rate of 2 feet per second.
The distance traveled by the train increases at a rate of 1 foot per second.
The distance traveled by the train increases from 1 foot to 2 feet in 1 second.
The distance traveled by the train increases from 1 foot to 2 feet in 2 seconds.
Tags
CCSS.HSF.IF.B.4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The actual width of the building shown in the model below is 60 feet: What is the actual height of the building shown in the model?
100 ft
150 ft
210 ft
300 ft
Tags
CCSS.7.G.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The coordinate plane shows two right triangles that have hypotenuses on the same line. Which of the following can be used to justify why the slopes are the same?
The right triangles are congruent.
Corresponding parts of congruent triangles are congruent.
Corresponding parts of similar triangles are congruent.
The right triangles are similar.
Tags
CCSS.8.EE.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kylie compared the price per pound of two types of apples at her grocery store. She used the equation y = 0.85x to represent y, the total cost in dollars of x pounds of apple A. She entered into the table below the cost of some weights of apple B. What is the difference in the price per pound between apple A and apple B?
$0.40
$0.85
$1.25
$2.10
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pair of shoes that normally sells for $85.00 goes on sale for 35% off. Sean thinks that the sale price should be $50.00 but Melissa disagrees and says the price should be $55.25. Jimmy does not agree and thinks the price should be $84.65. Aiyanna says they are all wrong and decides the price should be $29.75. Who is correct in their thinking?
Sean
Melissa
Jimmy
Aiyanna
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A snack food company wants to find out the opinions of middle school students in a community about its products. Which method produces the most representative sample for the survey?
Mail the surveys to all the homes within ten blocks of the schools in the community.
Set up a booth at a local store where the snacks are sold and interview students who come into the store.
Obtain a list of all students from the schools and randomly choose 200 students to interview.
Send text messages to all cell phone numbers in the community that end in a 5.
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each student in Mrs. Halstead’s class was assigned a random group of 10 seventh graders. They asked everyone in each group the following question: “Do you prefer vanilla or chocolate ice cream?” The results of some of the students’ findings are shown below. - Marcy’s group: 4 vanilla and 6 chocolate ice cream - Owen’s group: 3 vanilla and 7 chocolate ice cream - Steve’s group: 1 vanilla and 9 chocolate ice cream - Vivian’s group: 2 vanilla and 8 chocolate ice cream When the class combined all of the results, they found that 110 seventh graders preferred vanilla and 190 preferred chocolate ice cream. Which student’s results were closest to the class results?
Marcy
Owen
Steve
Vivian
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit 13. Graphs quiz
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
7G Math HW#15: Lesson 6.6 and 6.7
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
7 questions
7th Grade Equations Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Visual Sequences
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Polynomials with Fractions Quiz
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Mathematic Revision
Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Rational vs Irrational
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
