Grade 6 / 2nd Term / Math Revision Game

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Tahany Mandour
Used 4+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a box, there are 12 oranges and 8 peaches. What is the ratio of oranges to peaches?
8 to 10
8:12
12 to 8
10 : 8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is equivalent to the ratio 7:14?
1:2
2 to 3
1:3
10/7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A chef combines 10 ounces of olive oil with 5 ounces of vinegar. Select the true statement.
10 oz / 2 oz is a unit rate .
5 oz / 1 oz is a unit rate .
3 oz / 1 oz is a unit rate .
2 oz / 1 oz is a unit rate .
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sara sorted 90 books into 15 shelves. Write this statement as a rate.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate : 5 perfumes for 550$
$ 120 per perfume
$ 110 per perfume
$ 11 per perfume
$ 10 per perfume
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compare the rates to find which is greater:
600 pages in 10 books OR 180 pages in 3 books
600 pages in 10 books
600 pages in 10 books
Both are equal.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price of 7 pens for $350.
$20 per pen.
$50 per pen.
$90 per pen.
$40 per pen.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Fining Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
17 questions
Solve Problems Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Problem Solving with Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Compare Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade