Grade 6 / 2nd Term / Math Revision Game

Grade 6 / 2nd Term / Math Revision Game

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 7 & 8 Retest

Unit 7 & 8 Retest

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Practice

Ratios Practice

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice nov 1

Unit Rate Practice nov 1

6th Grade

20 Qs

Ratio and rates review

Ratio and rates review

5th - 6th Grade

16 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

6th Grade

17 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Grade 6 / 2nd Term / Math Revision Game

Grade 6 / 2nd Term / Math Revision Game

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Tahany Mandour

Used 4+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a box, there are 12 oranges and 8 peaches. What is the ratio of oranges to peaches?

8 to 10

8:12

12 to 8

10 : 8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is equivalent to the ratio 7:14?

1:2

2 to 3

1:3

10/7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A chef combines 10 ounces of olive oil with 5 ounces of vinegar. Select the true statement.

10 oz / 2 oz is a unit rate .

5 oz / 1 oz is a unit rate .

3 oz / 1 oz is a unit rate .

2 oz / 1 oz is a unit rate .

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sara sorted 90 books into 15 shelves. Write this statement as a rate.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate : 5 perfumes for 550$

$ 120 per perfume

$ 110 per perfume

$ 11 per perfume

$ 10 per perfume

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Compare the rates to find which is greater:

600 pages in 10 books OR 180 pages in 3 books

600 pages in 10 books

600 pages in 10 books

Both are equal.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price of 7 pens for $350.

$20 per pen.

$50 per pen.

$90 per pen.

$40 per pen.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?