A grocery store sells 5 pounds of apples for $7.50. What is the price per pound?
Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Cassandra Ruiz
Used 6+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mathematical Equivalence
ON
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Mathematical Equivalence
ON
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
If a faucet drips 250 milliliters of water every 5 minutes, how many milliliters does it drip per minute?
Mathematical Equivalence
ON
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 4 quarts in a gallon. How many quarts are in 6 gallons?
Mathematical Equivalence
ON
5.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A bike rental shop charges $45 for a 3-hour rental. How much do they charge per hour?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A recipe calls for 32 ounces of flour. How many pounds of flour is that?
Mathematical Equivalence
ON
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A runner completes 12 laps in 16 minutes. What is the unit rate in laps per minute?
Mathematical Equivalence
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate and Unit Price

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade