Rates Quiz

Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

RATIO REVIEW

RATIO REVIEW

6th Grade

10 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

6th - 7th Grade

15 Qs

RP EOG REVIEW

RP EOG REVIEW

6th Grade

11 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Rates Quiz

Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Cassandra Ruiz

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A grocery store sells 5 pounds of apples for $7.50. What is the price per pound?

Mathematical Equivalence

ON

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

Mathematical Equivalence

ON

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

If a faucet drips 250 milliliters of water every 5 minutes, how many milliliters does it drip per minute?

Mathematical Equivalence

ON

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 4 quarts in a gallon. How many quarts are in 6 gallons?

Mathematical Equivalence

ON

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bike rental shop charges $45 for a 3-hour rental. How much do they charge per hour?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A recipe calls for 32 ounces of flour. How many pounds of flour is that?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A runner completes 12 laps in 16 minutes. What is the unit rate in laps per minute?

Mathematical Equivalence

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?