Topic 5 Practice Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Cassandra Ruiz
Used 10+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A daycare has a student-to-teacher ratio of 6:3. Which of the following ratios is equivalent to this ratio?
54 teachers to 21 students
72 students to 18 teachers
24 students to 12 teachers
12 students to 9 teachers
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Max is using 16 red tiles and 12 yellow tiles to design a floor mosaic. Which ratio compares the number of red tiles to the total number of tiles in one section?
16:12
12:16
16:28
12:28
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
LABELLING QUESTION
5 mins • 1 pt
Fill in the ratio table.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which graph represents this ratio table?
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
In 2 hours, 48 cars pass through a particular intersection.
At the same rate, how long would it take for 144 cars to pass through the intersection?
3 hours
4 hours
6 hours
8 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 1 pt
Emma can buy a package of 12 markers for $2.40 or a package of 10 markers for $2.70. What is the unit price for the pack of 12 markers?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MATH RESPONSE QUESTION
5 mins • 1 pt
Emma can buy a package of 12 markers for $2.40 or a package of 10 markers for $2.70. What is the unit price for the pack of 10 markers?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
6th Grade: Ratios and Equivalence

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Ratio and Rate Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
6.RP.3a and 3b

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Grade 6 Math Review

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios and Proportions Review #2

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Topic 5 Practice Test

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Topic 5 Assessment

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratio and rates review

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade