Topic 5 Practice Test

Topic 5 Practice Test

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Proportions, and  Unit Rates

Ratios, Proportions, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

GCF Key Words

GCF Key Words

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 7th Grade

12 Qs

Rates Test Study Guide (6.2 & 6.3) ADV

Rates Test Study Guide (6.2 & 6.3) ADV

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

6th Grade

14 Qs

Unit 2 Quiz 2

Unit 2 Quiz 2

6th Grade

10 Qs

Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade

Units 1-3 1st Semester Review 6th Grade

6th Grade

15 Qs

Unit 2 Inv. 1

Unit 2 Inv. 1

6th Grade

16 Qs

Topic 5 Practice Test

Topic 5 Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Cassandra Ruiz

Used 10+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A daycare has a student-to-teacher ratio of 6:3. Which of the following ratios is equivalent to this ratio?

54 teachers to 21 students

72 students to 18 teachers

24 students to 12 teachers

12 students to 9 teachers

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Max is using 16 red tiles and 12 yellow tiles to design a floor mosaic. Which ratio compares the number of red tiles to the total number of tiles in one section?

16:12

12:16

16:28

12:28

3.

LABELLING QUESTION

5 mins • 1 pt

Fill in the ratio table.

a
b
5
9
3
7
4
6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which graph represents this ratio table?

Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In 2 hours, 48 cars pass through a particular intersection.
At the same rate, how long would it take for 144 cars to pass through the intersection?

3 hours

4 hours

6 hours

8 hours

6.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 1 pt

Emma can buy a package of 12 markers for $2.40 or a package of 10 markers for $2.70. What is the unit price for the pack of 12 markers?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 1 pt

Emma can buy a package of 12 markers for $2.40 or a package of 10 markers for $2.70. What is the unit price for the pack of 10 markers?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?