
Solve Equivalent Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned

Jeanne Schreiber
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the equivalent rate: 135 mi / 2 h = ? mi / 1 min.
1.125 mi / 1 min
1.5 mi / 1 min
1.75 mi / 1 min
2 mi / 1 min
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the equivalent rate: $249 / 5 days = ? dollars / 1 hour.
$249 / 5 days = $9.96 / 1 hour.
$249 / 5 days = $10.00 / 1 hour.
$249 / 5 days = $8.30 / 1 hour.
$249 / 5 days = $12.45 / 1 hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the equivalent rate: 432 m / 1 min = ? m / 4 h.
1728 m / 4 h
1800 m / 4 h
2000 m / 4 h
2500 m / 4 h
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Marta drove 220.4 miles in 3 hours and 48 minutes. Find Marta's rate in miles per hour.
57.95 mph
58 mph
58.05 mph
59 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A plastic mold machine makes 1400 parts in 8 hours. How many parts will 5 machines make in 20 eight-hour days?
140,000 parts
175,000 parts
210,000 parts
280,000 parts
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A grocery store sells peanut butter in two different-sized jars. The 12-ounce jar costs $3.49 and the 8 ounce jar costs$2.40. How much money do you save per ounce when buying the 12-ounce jar instead of the 8-ounce jar?
$0.03
$0.04
$0.05
$0.06
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Four notebooks cost $4.40. How many notebooks can you buy for $6.60?
You can buy 6 notebooks for $6.60.
You can buy 5 notebooks for $6.60.
You can buy 7 notebooks for $6.60.
You can buy 8 notebooks for $6.60.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Problem Solving Quiz

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Linear Functions and Equations in Real-World Scenarios

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Exploring Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Interpreting Functions

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade