Ch. 5.3 Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Beth Leslie
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Amber's birthday party will cost $12 if she invites 4 guests. If there are 7 guests, how much will Amber's birthday party cost (c)? Assume the relationship is directly proportional.
$18
$21
$24
$28
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are 1 : 2 and 2 : 4 equivalent ratios?
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade