Unit Rate and Better Buy

Unit Rate and Better Buy

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Find Rates

Find Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rate/Better Buy

Unit Rate/Better Buy

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate Quiz REDO

Unit Rate Quiz REDO

Rates Test Make Up

Rates Test Make Up

Unit Rates - 1/30

Unit Rates - 1/30

Rates Quiz

Rates Quiz

Unit Rate and Better Buy

Unit Rate and Better Buy

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Maggie Schneider

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.40 for 15 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It costs $8.22 for 6 candy bars; How much does 1 cost?

$2.74

$1.37

$1.73

$76.0

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Sara Lee Turkey
$6.58 per 1 pound
OR
Butterball Turkey
$11.16 for 2 pounds

Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Jan ran 5 miles in 48 minutes. What was her time per mile?

10 min/mi

9.6 min/mi

about 12 min/mi

9.5 min/mi

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the missing number in the rate table?

75
77
88
85

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

CATEGORIZE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sort the answers into problems that show RATE vs. UNIT RATE

Groups:

(a) Rate

,

(b) Unit Rate

$3.75 for 2 candy bars

24 mph

$1.20 per ounce

5 math questions in 1 minute

scored 8 runs in 9 innings

24 miles in 5 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?