Unit Rate and Better Buy
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Maggie Schneider
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.40 for 15 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It costs $8.22 for 6 candy bars; How much does 1 cost?
$2.74
$1.37
$1.73
$76.0
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Sara Lee Turkey
$6.58 per 1 pound
OR
Butterball Turkey
$11.16 for 2 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Jan ran 5 miles in 48 minutes. What was her time per mile?
10 min/mi
9.6 min/mi
about 12 min/mi
9.5 min/mi
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the missing number in the rate table?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
CATEGORIZE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sort the answers into problems that show RATE vs. UNIT RATE
Groups:
(a) Rate
,
(b) Unit Rate
$3.75 for 2 candy bars
24 mph
$1.20 per ounce
5 math questions in 1 minute
scored 8 runs in 9 innings
24 miles in 5 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
