Fun with Multiplication: Real-Life Adventures for 2nd Graders

Fun with Multiplication: Real-Life Adventures for 2nd Graders

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Multiplication & Division Word Problems

Multiplication & Division Word Problems

6th - 12th Grade

10 Qs

Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

2nd Grade - University

10 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Multiplication Challenges: Solve & Identify Key Info

Multiplication Challenges: Solve & Identify Key Info

3rd Grade - University

10 Qs

How much/how many

How much/how many

5th - 6th Grade

10 Qs

Word Problems Practice

Word Problems Practice

4th Grade

15 Qs

3rd Grade Math: Adding, Subtracting, and Multiplying Fun!

3rd Grade Math: Adding, Subtracting, and Multiplying Fun!

3rd Grade - University

10 Qs

Fun with Multiplication: Real-Life Adventures for 2nd Graders

Fun with Multiplication: Real-Life Adventures for 2nd Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

2nd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 3 baskets and each basket has 4 apples, how many apples are there in total?

10

15

8

12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of crayons has 6 crayons. If you buy 5 packs, how many crayons do you have?

25 crayons

35 crayons

40 crayons

30 crayons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 7 days in a week. How many days are there in 3 weeks?

10 days

14 days

28 days

21 days

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a toy costs 2 dollars and you want to buy 4 toys, how much money do you need?

6 dollars

4 dollars

10 dollars

8 dollars

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 5 rows of corn, and each row has 8 corn plants. How many corn plants are there in total?

40

20

30

50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you read 3 books each month, how many books will you read in 4 months?

9

15

12

6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 9 students in a class, and each student has 2 pencils. How many pencils are there in total?

18

16

14

20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?