Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

7th Grade - University

10 Qs

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

6th Grade - University

10 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Solving Real-Life Proportions and Word Problems

Solving Real-Life Proportions and Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8th Grade

14 Qs

Proportions & Equations: Cross-Multiplication Quest

Proportions & Equations: Cross-Multiplication Quest

7th Grade - University

10 Qs

Proportion Puzzles: Set Up & Solve for Unknowns

Proportion Puzzles: Set Up & Solve for Unknowns

7th Grade - University

10 Qs

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2C

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you have 5 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

3.33 cups of flour

1.5 cups of flour

4 cups of flour

2 cups of flour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many gallons of gas are needed to travel 240 miles?

12 gallons

8 gallons

10 gallons

6 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 notebooks cost $12, how much would 10 notebooks cost?

$15

$30

$36

$24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 2 inches represent 50 miles. How many miles does 5 inches represent?

150 miles

125 miles

100 miles

75 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, how much do 8 apples cost?

$5.00

$2.50

$3.50

$4.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 1/4 cup of oil for every 2 cups of flour. How much oil is needed for 6 cups of flour?

2 cups of oil

3/4 cup of oil

1 cup of oil

1/2 cup of oil

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of oranges cost $10, how much would 8 pounds cost?

$12

$16

$20

$14

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?