Multiplication & Division: Real-Life Problem Solving

Multiplication & Division: Real-Life Problem Solving

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

5th Grade

15 Qs

Multiplication word problems:3rd grade

Multiplication word problems:3rd grade

3rd Grade

10 Qs

Multiplication and Division Practice

Multiplication and Division Practice

3rd - 4th Grade

14 Qs

One Step Equations

One Step Equations

7th Grade

10 Qs

Math Olympics 2nd Grade

Math Olympics 2nd Grade

2nd - 3rd Grade

15 Qs

2 Step Word Problems

2 Step Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Number stories

Number stories

3rd Grade

10 Qs

Interpreting Remainders

Interpreting Remainders

4th - 5th Grade

10 Qs

Multiplication & Division: Real-Life Problem Solving

Multiplication & Division: Real-Life Problem Solving

Assessment

Quiz

English, Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
3.OA.A.3, 2.OA.C.4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 4 bags of apples and each bag has 6 apples, how many apples are there in total?

30

12

18

24

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 8 chocolates. If you have 5 boxes, how many chocolates do you have altogether?

50

30

40

25

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 12 cookies and you want to share them equally among 3 friends. How many cookies will each friend get?

5

6

4

3

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pack of pencils has 10 pencils and you buy 3 packs, how many pencils do you have now?

30

15

25

20

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 15 chickens and he puts them into 5 coops. How many chickens are in each coop?

3

2

4

5

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You read 4 books each month. How many books do you read in 6 months?

30

12

18

24

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a toy costs $5 and you buy 4 toys, how much money do you spend in total?

$25

$20

$15

$10

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?