Real-Life Rational Numbers: Fractions & Decimals Challenge

Real-Life Rational Numbers: Fractions & Decimals Challenge

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Decimal Division: Word Problems & Models

Real-Life Decimal Division: Word Problems & Models

5th Grade - University

10 Qs

Unit 3:  Lesssons 1 - 4 Quiz

Unit 3: Lesssons 1 - 4 Quiz

6th Grade

9 Qs

Applying Ratios and Rates Review

Applying Ratios and Rates Review

6th Grade

15 Qs

Grade 5 Volume Conversions: A Fun Challenge!

Grade 5 Volume Conversions: A Fun Challenge!

5th Grade - University

10 Qs

Decimals and Fractions in Everyday Word Problems

Decimals and Fractions in Everyday Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

10 Qs

Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

5th Grade - University

10 Qs

Area, Perimeter & Fractions: 5th Grade Math Challenges

Area, Perimeter & Fractions: 5th Grade Math Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Rational Numbers: Fractions & Decimals Challenge

Real-Life Rational Numbers: Fractions & Decimals Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half of the recipe, how many cups of flour do you need?

1.25 cups

3 cups

1 cup

2 cups

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. What is the car's miles per gallon (MPG)?

22.75 MPG

30.00 MPG

27.41 MPG

25.50 MPG

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 3.2 pounds of apples for $4.80. What is the cost per pound of apples?

$1.75

$1.50

$1.20

$2.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A swimming pool is filled with 1.5 cubic meters of water. If you add another 2.75 cubic meters, how much water is in the pool now?

6.75 cubic meters

4.25 cubic meters

5.0 cubic meters

3.5 cubic meters

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.50. If you have a coupon for 20% off, how much will you pay for the book?

$15.00

$8.50

$12.00

$10.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have 0.75 liters of juice. If you pour it into 3 equal glasses, how much juice is in each glass?

0.50 liters

0.15 liters

0.25 liters

1.00 liter

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza is cut into 8 equal slices. If you eat 3 slices, what fraction of the pizza is left?

5/8

3/8

7/8

1/2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?