Direct Proportions: Fun Challenges & Unit Conversions

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 apples cost $1.50, how much do 12 apples cost?
$6.00
$3.00
$4.50
$9.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 3 hours?
90 miles
240 miles
180 miles
120 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of flour costs $4.00, what is the cost of 15 pounds of flour?
$12.00
$15.00
$10.00
$8.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 2 cups of sugar for 4 servings. How much sugar is needed for 10 servings?
3 cups
4 cups
6 cups
5 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 gallon of paint covers 350 square feet, how many gallons are needed to cover 1,050 square feet?
2 gallons
4 gallons
3 gallons
5 gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 5 miles in 40 minutes. How long will it take to run 15 miles at the same pace?
90 minutes
150 minutes
180 minutes
120 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 pencils cost $2.40, how much do 20 pencils cost?
$7.50
$5.20
$4.80
$6.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Decimal Multiplication: Estimation & Models Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Unit Rates & Proportional Relationships in Everyday Life

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Exploring Direct Proportions: Real-Life Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Exploring Direct Proportions: Real-Life Math Challenges

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Proportional Relationships: Equations and Graphs Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Decimal Mastery: Multiply and Divide in Real-Life Scenarios

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Exploring Proportional Relationships in Everyday Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade