Ratio and Proportion Puzzles for Grade 6 Learners

Ratio and Proportion Puzzles for Grade 6 Learners

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Unit 4 Wrap Up Test Review

Unit 4 Wrap Up Test Review

7th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

6th Grade

10 Qs

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

Proportional Reasoning: Cross-Multiplication Challenges

6th Grade - University

10 Qs

Proportion Puzzles: Set Up & Solve for Unknowns

Proportion Puzzles: Set Up & Solve for Unknowns

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Ratio and Proportion Puzzles for Grade 6 Learners

Ratio and Proportion Puzzles for Grade 6 Learners

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you want to use 6 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

3 cups of flour

5 cups of flour

4 cups of flour

2 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, how many miles can it travel on 8 gallons of gas?

180 miles

200 miles

300 miles

240 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 1 inch represents 20 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?

100 miles

60 miles

80 miles

40 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a classroom, the ratio of boys to girls is 4:5. If there are 20 boys, how many girls are there?

20

15

30

25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 3 eggs for every 4 cups of milk. How many eggs are needed for 12 cups of milk?

6

9

15

12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 oranges cost $2.50, how much would 8 oranges cost at the same rate?

$2.00

$5.00

$3.50

$4.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car can travel 240 miles on 8 gallons of gas. How many gallons of gas will it need to travel 360 miles?

8 gallons

12 gallons

15 gallons

10 gallons

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?