2nd Grade Money Fun: Making Change & Comparing Prices

2nd Grade Money Fun: Making Change & Comparing Prices

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding Money Decimals

Adding Money Decimals

4th Grade - University

9 Qs

Decimal Multiplication

Decimal Multiplication

5th - 6th Grade

10 Qs

Counting Coins Word Problems

Counting Coins Word Problems

2nd - 3rd Grade

12 Qs

Practical Problems with decimals

Practical Problems with decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Multiplication/Division Story Problems

Multiplication/Division Story Problems

3rd Grade

13 Qs

Subtraction review

Subtraction review

4th Grade

10 Qs

TEKS 7.3b Review (Operations with rational numbers)

TEKS 7.3b Review (Operations with rational numbers)

7th - 8th Grade

10 Qs

Counting Coins

Counting Coins

1st - 3rd Grade

10 Qs

2nd Grade Money Fun: Making Change & Comparing Prices

2nd Grade Money Fun: Making Change & Comparing Prices

Assessment

Quiz

English, Mathematics

2nd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has $5. She buys a toy for $3. How much change does she get back?

$4

$2

$1

$3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom wants to buy a book that costs $4. He has $10. How much money will he have left after buying the book?

$8

$6

$5

$4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A candy bar costs $2 and a bag of chips costs $3. Which snack is cheaper?

The bag of chips is cheaper.

The candy bar costs more than the chips.

The candy bar is cheaper.

Both snacks cost the same.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has $8. She buys a drink for $2. How much money does she have now?

$4

$5

$6

$10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pencil costs $1 and an eraser costs $1.50. How much more does the eraser cost than the pencil?

$0.50

$1.00

$0.25

$1.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jake has $6. He buys a game for $5. How much change does he receive?

$1

$2

$3

$0

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sandwich costs $5 and a salad costs $4. How much more does the sandwich cost than the salad?

$2

$1

$0

$3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?