Smart Shopping: Price Comparisons & Multiplication Fun

Smart Shopping: Price Comparisons & Multiplication Fun

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Word Problems: Multiplying Decimals in Action

Real-Life Word Problems: Multiplying Decimals in Action

4th Grade - University

10 Qs

Multiplying Decimals by Estimating

Multiplying Decimals by Estimating

4th - 5th Grade

10 Qs

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Money problems

Money problems

4th - 6th Grade

10 Qs

B1 1A Grammar Present Simple & Present Continuous

B1 1A Grammar Present Simple & Present Continuous

University

12 Qs

Estimating Sums: Rounding Decimals in Everyday Life

Estimating Sums: Rounding Decimals in Everyday Life

4th Grade - University

10 Qs

Money Math: Solve Prices & Estimate Expenses

Money Math: Solve Prices & Estimate Expenses

5th Grade - University

10 Qs

Money Math: Comparing Prices & Solving Shopping Problems

Money Math: Comparing Prices & Solving Shopping Problems

4th Grade - University

10 Qs

Smart Shopping: Price Comparisons & Multiplication Fun

Smart Shopping: Price Comparisons & Multiplication Fun

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy costs $15. If you buy 4 toys, how much will you spend in total?

$60

$30

$75

$45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A notebook costs $3. If you want to buy 7 notebooks, how much money do you need?

$15

$24

$18

$21

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A video game is on sale for $40, but you find another store selling it for $35. How much money do you save by buying it from the cheaper store?

$15

$5

$10

$2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $50 and want to buy packs of stickers that cost $5 each. How many packs can you buy?

5

15

20

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt costs $25, and a pair of pants costs $30. If you buy both, how much will you spend altogether?

$50

$55

$60

$45

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12. If you buy 3 books and pay with a $50 bill, how much change will you receive?

$20

$10

$14

$18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You want to buy 6 bags of chips that cost $2 each. How much will you spend on chips?

$12

$15

$10

$8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?