Unit Rates & Ratios: Fun Word Problems for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of miles per hour?
60 miles per hour
50 miles per hour
75 miles per hour
80 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed for 36 cookies?
6 cups
9 cups
12 cups
15 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A graph shows that 5 pounds of apples cost $10. What is the cost per pound?
$3 per pound
$1 per pound
$5 per pound
$2 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bike can travel 30 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
20 miles per hour
10 miles per hour
15 miles per hour
25 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 8 oranges for $4. How much would 20 oranges cost?
$8
$10
$12
$6
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A student reads 150 pages in 5 days. What is the unit rate of pages read per day?
25 pages per day
40 pages per day
30 pages per day
35 pages per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A graph shows that 10 gallons of paint cover 400 square feet. How many square feet does 1 gallon cover?
25 square feet
50 square feet
40 square feet
30 square feet
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Ratios in Everyday Life: Grade 7 Quiz

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Lesson 15/16 review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportional Relationships: Find Missing Values Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade