Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
70 miles per hour
50 miles per hour
80 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 apples cost $3, what is the cost per apple?
$0.60
$1.00
$0.30
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate in laps per minute?
0.5 laps per minute
0.25 laps per minute
1 lap per minute
2 laps per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3 pounds of bananas for $1.50. How much does it cost per pound?
$0.75
$0.25
$0.50
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bike can travel 60 miles on 2 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?
25 miles per gallon
30 miles per gallon
15 miles per gallon
45 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour for 8 servings. How many cups of flour are needed per serving?
2 cups
0.5 cups
3 cups
1 cup
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
30 miles per gallon
25 miles per gallon
15 miles per gallon
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
6th Grade Rates & Percentages

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Calculate Constant of Proportionality in Real-Life Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade