Grade 6 Unit Rate & Real-World Problem Solving Quiz

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
30 miles per hour
75 miles per hour
100 miles per hour
50 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 30 cookies?
6 cups of flour
8 cups of flour
12 cups of flour
10 cups of flour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$2 per pound
$1 per pound
$3 per pound
$5 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 2.5 hours, what is the cyclist's speed in miles per hour?
24 miles per hour
20 miles per hour
30 miles per hour
18 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 240 toys in 8 hours. How many toys does it produce per hour?
20 toys per hour
60 toys per hour
30 toys per hour
40 toys per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a runner completes a 10-kilometer race in 50 minutes, what is the runner's pace in minutes per kilometer?
5 minutes per kilometer
7 minutes per kilometer
6 minutes per kilometer
4 minutes per kilometer
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles. What is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
20 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
15 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Solving Proportional Word Problems in 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Dividing Fractions + Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
Unit rate/slope/ rate of change

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Calculate and Identify Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade