Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th Grade

10 Qs

Applying Ratios and Rates Review

Applying Ratios and Rates Review

6th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

9th Grade

14 Qs

Unit price and constant speed

Unit price and constant speed

6th Grade

10 Qs

Real-Life Applications of Multiplying & Dividing Rationals

Real-Life Applications of Multiplying & Dividing Rationals

7th Grade - University

10 Qs

Measurement Systems (Conversion Factors)

Measurement Systems (Conversion Factors)

6th Grade

12 Qs

5th grade STAAR Math Review

5th grade STAAR Math Review

5th Grade

15 Qs

Decimal Challenges: Adding and Subtracting with Style

Decimal Challenges: Adding and Subtracting with Style

5th Grade - University

10 Qs

Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3.5 kg of rice for $2.75. How much would 4 packs cost?

$9.50

$11.00

$8.25

$13.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 0.25 liters of oil. If you want to make 3 batches, how many liters of oil do you need?

1 liter

1.5 liters

0.75 liters

0.5 liters

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you buy 2.5 books, how much will you spend in total?

32.48

$15.00

$25.99

$40.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 15.6 miles per gallon of gas. How far can it go on 3.2 gallons?

45.6 miles

49.92 miles

60.8 miles

32.4 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 2.4 meters of flowers in each row. If there are 5 rows, how many meters of flowers are planted in total?

15 meters

12 meters

8 meters

10 meters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle holds 1.5 liters of juice. If you fill 4 bottles, how many liters of juice do you have?

8 liters

6 liters

10 liters

4 liters

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy costs $8.50. If you buy 1.75 toys, how much will you pay?

$10.50

$16.00

$14.88

$12.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?