Unit Rates and Ratios: Real-Life Comparisons for 6th Grade

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
1:2
2:1
3:2
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles using 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
40 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
35 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a class, there are 12 boys and 8 girls. What is the ratio of boys to girls?
2:1
4:3
1:1
3:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fruit stand sells 4 apples for $2. What is the unit rate for the cost of one apple?
$0.50
$0.25
$1.00
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 3 eggs for every 2 cups of milk, what is the ratio of eggs to milk?
4:3
2:3
1:2
3:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 6 oranges for $3. How much would 1 orange cost?
$0.75
$0.50
$0.25
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a basketball game, Team A scored 45 points and Team B scored 30 points. What is the ratio of Team A's score to Team B's score?
3:2
5:3
4:3
2:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade