Solving Real-Life Decimal Problems for Grade 3

Solving Real-Life Decimal Problems for Grade 3

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

6th - 7th Grade

15 Qs

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

7th Grade

15 Qs

Percent Change

Percent Change

7th Grade

13 Qs

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

5th Grade

11 Qs

7.EE.3 Review

7.EE.3 Review

7th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

decimal operations

decimal operations

6th - 7th Grade

10 Qs

Solving Real-Life Decimal Problems for Grade 3

Solving Real-Life Decimal Problems for Grade 3

Assessment

Quiz

English, Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily bought a toy for $4.75 and a book for $3.20. How much did she spend in total?

$7.95

$5.75

$6.95

$8.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has $2.50 in his piggy bank. He finds another $1.75. How much money does he have now?

$5.00

$3.25

$4.25

$4.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza costs $8.99 and a drink costs $1.50. What is the total cost of the pizza and drink?

$12.49

$10.49

$11.99

$9.49

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah ran 2.5 miles in the morning and 1.75 miles in the evening. How many miles did she run in total?

3.5 miles

4.25 miles

5 miles

4 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pencil costs $0.85 and an eraser costs $0.65. What is the total cost for both items?

$1.00

$1.20

$1.50

$1.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jake bought a sandwich for $5.25 and a juice for $2.50. How much did he spend altogether?

$8.00

$5.50

$7.75

$6.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma has $3.40 and her friend gives her $2.60. How much money does Emma have now?

$7.20

$4.80

$6.00

$5.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?