Real-Life Decimal Division Word Problems for Grade 5

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A baker made 12.5 pounds of dough and wants to divide it into bags that each hold 2.5 pounds. How many bags can he fill?
3
5
6
4
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah bought 3.6 meters of ribbon. If she uses 0.9 meters for each gift, how many gifts can she wrap?
4
2
5
3
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?
25 miles per gallon
27.5 miles per gallon
30 miles per gallon
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has 24.8 acres of land and wants to divide it equally among 4 fields. How many acres will each field have?
7.0 acres
6.2 acres
5.5 acres
8.2 acres
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle contains 2.4 liters of juice. If each glass holds 0.3 liters, how many glasses can be filled?
4
6
8
10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has $45.60 to spend on 3 books. If each book costs the same amount, how much does each book cost?
$10.00
$15.20
$12.50
$20.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 1.5 cups of sugar. If you want to make 4 batches, how many cups of sugar do you need in total?
6 cups
8 cups
4 cups
10 cups
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Decimal Divisions & Subtractions: 5th Grade Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Mixed Numbers: Multiply Fractions with Ease

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Mastering Multiplying and Dividing Decimals in Daily Life

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Customary- Capacity

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Fraction Fun: Mixed Numbers & Division Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mixed Number Multiplication: Estimate & Add Challenges

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade