Real-Life Decimal Fractions: Adding It Up in Grade 4
Quiz
•
English, Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily bought 2.5 meters of ribbon and 1.75 meters of ribbon. How many meters of ribbon did she buy in total?
4.0 meters
3.5 meters
4.25 meters
5.0 meters
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has 3.2 liters of juice and he buys another 1.5 liters. How much juice does he have now?
3.0 liters
6.2 liters
5.0 liters
4.7 liters
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12.99 and a bookmark costs $2.45. How much do they cost together?
$14.99
$16.45
$10.44
15.44
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah ran 4.6 kilometers in the morning and 3.8 kilometers in the evening. How far did she run in total?
8.4 kilometers
7.2 kilometers
6.4 kilometers
9.0 kilometers
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza has 1.25 pounds of cheese and 0.75 pounds of pepperoni. How much meat and cheese is on the pizza?
2.00 pounds
1.00 pound
2.50 pounds
1.50 pounds
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jake spent $5.50 on a sandwich and $3.25 on a drink. How much did he spend in total?
$7.75
$9.00
$8.75
$6.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emma has 2.4 kilograms of flour and she buys 1.6 kilograms more. How much flour does she have now?
4.0 kilograms
2.0 kilograms
5.0 kilograms
3.0 kilograms
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Remedial UH Fungsi
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Plural or possessive
Quiz
•
2nd - 4th Grade
15 questions
Set Notations
Quiz
•
12th Grade
9 questions
تحصيلي رياضيات
Quiz
•
9th Grade
10 questions
3PP division euclidienne
Quiz
•
9th Grade
14 questions
Math 12 Essentials - Word Problems Adding and Subtracting
Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for English
8 questions
Predictions
Quiz
•
2nd - 4th Grade
13 questions
Point of View
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Singular and Plural Possessive Nouns
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Making inferences
Quiz
•
3rd - 4th Grade
14 questions
Simple, Compound, and Complex Sentences
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Subject and Object Pronouns
Quiz
•
4th - 5th Grade
14 questions
Drama Terms
Quiz
•
4th - 7th Grade
19 questions
"A Christmas Carol" - Stave 1 Comprehension Check
Quiz
•
4th - 8th Grade
