Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Challenges: Dividing and Converting in Real Life

Decimal Challenges: Dividing and Converting in Real Life

5th Grade - University

10 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Decimal Multiplication and Divison

Decimal Multiplication and Divison

6th - 7th Grade

15 Qs

Decimal Adventures: Estimating Costs and Values

Decimal Adventures: Estimating Costs and Values

5th Grade - University

10 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3 pens for $2.50. How much do 5 packs cost?

$7.50

$10.00

$12.50

$15.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 0.75 cups of sugar and you want to make 4 batches, how much sugar do you need in total?

3 cups

2 cups

4 cups

1.5 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 2.5 miles per gallon of gas. If it uses 10 gallons, how many miles does it travel?

15 miles

50 miles

30 miles

25 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you buy 3 books, what is the total cost?

$45.00

$36.99

$25.97

$38.97

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 0.6 acres of flowers. If he plants 5 times that amount, how many acres of flowers does he plant?

2 acres

4 acres

3 acres

5 acres

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle of juice costs $3.25. If you buy 4 bottles, how much do you spend?

$10.50

$12.75

$13.00

$15.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has 0.8 of a mile of track. If they want to build 3 more tracks of the same length, how long will all the tracks be?

2.4 miles

1.6 miles

3.2 miles

4.0 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?