Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Division Challenge: Real-World Problems

Decimal Division Challenge: Real-World Problems

5th Grade - University

10 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

Fractions to Decimals: Solve Fun Multi-Step Problems

Fractions to Decimals: Solve Fun Multi-Step Problems

6th Grade - University

10 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

Multiplying Mixed Numbers by Whole Numbers Quiz

Multiplying Mixed Numbers by Whole Numbers Quiz

5th Grade

10 Qs

Estimating Costs and Operations with Decimals

Estimating Costs and Operations with Decimals

5th Grade - University

10 Qs

5.6 Add and Subtract Mixed Numbers

5.6 Add and Subtract Mixed Numbers

5th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3 pens for $2.50. How much do 5 packs cost?

$7.50

$10.00

$12.50

$15.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 0.75 cups of sugar and you want to make 4 batches, how much sugar do you need in total?

3 cups

2 cups

4 cups

1.5 cups

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 2.5 miles per gallon of gas. If it uses 10 gallons, how many miles does it travel?

15 miles

50 miles

30 miles

25 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you buy 3 books, what is the total cost?

$45.00

$36.99

$25.97

$38.97

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 0.6 acres of flowers. If he plants 5 times that amount, how many acres of flowers does he plant?

2 acres

4 acres

3 acres

5 acres

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle of juice costs $3.25. If you buy 4 bottles, how much do you spend?

$10.50

$12.75

$13.00

$15.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has 0.8 of a mile of track. If they want to build 3 more tracks of the same length, how long will all the tracks be?

2.4 miles

1.6 miles

3.2 miles

4.0 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for English