Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Decimal Multiplication: Fun with Models!

Real-Life Decimal Multiplication: Fun with Models!

5th Grade - University

10 Qs

Ratio and Rate Word Problems for 6th Graders

Ratio and Rate Word Problems for 6th Graders

6th Grade - University

10 Qs

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

14 Qs

Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

5th Grade - University

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Proportions and Conversions worded problems

Proportions and Conversions worded problems

8th Grade

10 Qs

Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?

$5.00

$3.75

$6.25

$4.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $10.50 and want to buy pencils that cost $0.75 each. How many pencils can you buy?

14

12

16

10

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 2.5 cups of flour. If you want to make half the recipe, how many cups of flour do you need?

1.25 cups of flour

3 cups of flour

2 cups of flour

1 cup of flour

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?

30 miles

45 miles

39 miles

25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 3.2 pounds of apples for $2.40. What is the cost per pound of apples?

$1.20

$0.75

$1.00

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you have a coupon for 20% off, how much will you pay for the book?

9.99

10.39

8.99

11.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You run 2.5 miles each day. How many miles do you run in 7 days?

20 miles

10 miles

15 miles

17.5 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for English