Mastering Decimals: Multiply & Divide in Real Life

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?
$5.00
$3.75
$6.25
$4.50
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $10.50 and want to buy pencils that cost $0.75 each. How many pencils can you buy?
14
12
16
10
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 2.5 cups of flour. If you want to make half the recipe, how many cups of flour do you need?
1.25 cups of flour
3 cups of flour
2 cups of flour
1 cup of flour
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?
30 miles
45 miles
39 miles
25 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 3.2 pounds of apples for $2.40. What is the cost per pound of apples?
$1.20
$0.75
$1.00
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12.99. If you have a coupon for 20% off, how much will you pay for the book?
9.99
10.39
8.99
11.99
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You run 2.5 miles each day. How many miles do you run in 7 days?
20 miles
10 miles
15 miles
17.5 miles
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Mastering Multi-Step Decimal Problems for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
5th Grade Decimal Operations: Multiply & Divide Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Word Problems: Multiplication & Division Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Solving Linear Equations: Word Problems for Grade 7

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade