Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent Proportions

Percent Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting with Tens and Ones

Adding and Subtracting with Tens and Ones

KG - University

10 Qs

7-8th Hub Farm Asynchronous Assignment 11/10

7-8th Hub Farm Asynchronous Assignment 11/10

6th - 8th Grade

15 Qs

Interpreting Solutions: Real-World Systems of Equations

Interpreting Solutions: Real-World Systems of Equations

8th Grade - University

10 Qs

MM Algebraic Reasoning I

MM Algebraic Reasoning I

9th - 10th Grade

10 Qs

y=mx+b

y=mx+b

6th - 12th Grade

10 Qs

Real-Life Functions: Evaluating Expressions in Context

Real-Life Functions: Evaluating Expressions in Context

5th Grade - University

10 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Assessment

Quiz

English, Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
8.EE.C.8C, 7.EE.B.4A, 4.OA.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente has 3 times as many apples as oranges. If he has a total of 48 fruits, how many apples and oranges does he have?

30 apples and 18 oranges

24 apples and 24 oranges

40 apples and 8 oranges

36 apples and 12 oranges

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a school, Vicente and his friends collected 120 cans for recycling. If Vicente collected twice as many cans as his friend, how many cans did each collect?

Vicente collected 60 cans and his friend collected 60 cans.

Vicente collected 40 cans and his friend collected 80 cans.

Vicente collected 80 cans and his friend collected 40 cans.

Vicente collected 100 cans and his friend collected 20 cans.

Tags

CCSS.4.OA.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente is saving money for a video game. He saves $5 each week, while his brother saves $3 each week. If they want to save a total of $50 together, how many weeks will it take?

3 weeks

10 weeks

5 weeks

7 weeks

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente and his sister are selling lemonade and cookies. They sold a total of 50 items. If Vicente sold 10 more cookies than lemonade, how many of each did they sell?

20 lemonades and 30 cookies

15 lemonades and 35 cookies

30 lemonades and 20 cookies

25 lemonades and 25 cookies

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente's bike costs $120, and he has saved $40. If he saves $10 each week, how many weeks will it take him to afford the bike?

12 weeks

8 weeks

6 weeks

10 weeks

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente and his friend are running a race. Vicente runs 2 miles for every mile his friend runs. If they run a total of 15 miles together, how far did each run?

Vicente runs 5 miles, his friend runs 10 miles.

Vicente runs 10 miles, his friend runs 5 miles.

Vicente runs 12 miles, his friend runs 3 miles.

Vicente runs 8 miles, his friend runs 7 miles.

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente bought 5 notebooks and 3 pens for $20. If each notebook costs $3, how much does each pen cost?

$1.50

$3.50

$2.00

1.67

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?