Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Past Perfect Tense

Past Perfect Tense

11th Grade

15 Qs

One Step Addition or Subtraction Word Problem

One Step Addition or Subtraction Word Problem

6th Grade - University

11 Qs

7-8th Hub Farm Asynchronous Assignment 11/10

7-8th Hub Farm Asynchronous Assignment 11/10

6th - 8th Grade

15 Qs

Interpreting Frequency Tables

Interpreting Frequency Tables

11th - 12th Grade

15 Qs

Vicente's Fun Quiz: Systems of Equations Challenge!

Vicente's Fun Quiz: Systems of Equations Challenge!

8th Grade - University

10 Qs

Solving Systems of Equations: Context & Variables Challenge

Solving Systems of Equations: Context & Variables Challenge

8th Grade - University

10 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

4th Grade - University

10 Qs

PAST PERFECT

PAST PERFECT

10th - 12th Grade

10 Qs

Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Assessment

Quiz

English, Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente has 3 times as many apples as oranges. If he has a total of 48 fruits, how many apples and oranges does he have?

30 apples and 18 oranges

24 apples and 24 oranges

40 apples and 8 oranges

36 apples and 12 oranges

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a school, Vicente and his friends collected 120 cans for recycling. If Vicente collected twice as many cans as his friend, how many cans did each collect?

Vicente collected 60 cans and his friend collected 60 cans.

Vicente collected 40 cans and his friend collected 80 cans.

Vicente collected 80 cans and his friend collected 40 cans.

Vicente collected 100 cans and his friend collected 20 cans.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente is saving money for a video game. He saves $5 each week, while his brother saves $3 each week. If they want to save a total of $50 together, how many weeks will it take?

3 weeks

10 weeks

5 weeks

7 weeks

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente and his sister are selling lemonade and cookies. They sold a total of 50 items. If Vicente sold 10 more cookies than lemonade, how many of each did they sell?

20 lemonades and 30 cookies

15 lemonades and 35 cookies

30 lemonades and 20 cookies

25 lemonades and 25 cookies

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente's bike costs $120, and he has saved $40. If he saves $10 each week, how many weeks will it take him to afford the bike?

12 weeks

8 weeks

6 weeks

10 weeks

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente and his friend are running a race. Vicente runs 2 miles for every mile his friend runs. If they run a total of 15 miles together, how far did each run?

Vicente runs 5 miles, his friend runs 10 miles.

Vicente runs 10 miles, his friend runs 5 miles.

Vicente runs 12 miles, his friend runs 3 miles.

Vicente runs 8 miles, his friend runs 7 miles.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vicente bought 5 notebooks and 3 pens for $20. If each notebook costs $3, how much does each pen cost?

$1.50

$3.50

$2.00

1.67

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?