Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vicente has 3 times as many apples as oranges. If he has a total of 48 fruits, how many apples and oranges does he have?
30 apples and 18 oranges
24 apples and 24 oranges
40 apples and 8 oranges
36 apples and 12 oranges
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a school, Vicente and his friends collected 120 cans for recycling. If Vicente collected twice as many cans as his friend, how many cans did each collect?
Vicente collected 60 cans and his friend collected 60 cans.
Vicente collected 40 cans and his friend collected 80 cans.
Vicente collected 80 cans and his friend collected 40 cans.
Vicente collected 100 cans and his friend collected 20 cans.
Tags
CCSS.4.OA.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vicente is saving money for a video game. He saves $5 each week, while his brother saves $3 each week. If they want to save a total of $50 together, how many weeks will it take?
3 weeks
10 weeks
5 weeks
7 weeks
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vicente and his sister are selling lemonade and cookies. They sold a total of 50 items. If Vicente sold 10 more cookies than lemonade, how many of each did they sell?
20 lemonades and 30 cookies
15 lemonades and 35 cookies
30 lemonades and 20 cookies
25 lemonades and 25 cookies
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vicente's bike costs $120, and he has saved $40. If he saves $10 each week, how many weeks will it take him to afford the bike?
12 weeks
8 weeks
6 weeks
10 weeks
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vicente and his friend are running a race. Vicente runs 2 miles for every mile his friend runs. If they run a total of 15 miles together, how far did each run?
Vicente runs 5 miles, his friend runs 10 miles.
Vicente runs 10 miles, his friend runs 5 miles.
Vicente runs 12 miles, his friend runs 3 miles.
Vicente runs 8 miles, his friend runs 7 miles.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vicente bought 5 notebooks and 3 pens for $20. If each notebook costs $3, how much does each pen cost?
$1.50
$3.50
$2.00
1.67
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Percent Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Large Numbers With No Regrouping

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Multiplication and Division Word Problem Practice

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
One Step and Two Step Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
Add Subtract Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Interpreting Frequency Tables

Quiz
•
11th - 12th Grade
10 questions
Real-Life Functions: Evaluating Expressions in Context

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Solving Linear Word Problems: Tables & Data Analysis

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade