A car rental company charges a flat fee of $50 plus $0.20 per mile driven. Write the equation in standard form that represents the total cost (C) in terms of miles driven (m).
Standard Form Challenges in Linear Equations for 8th Grade

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
C = 50 + 0.20m
C = 0.20m - 50
C = 50m + 0.20
0.20m - C = -50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local bakery sells cupcakes for $3 each and cookies for $2 each. If a customer spends $30, write the equation in standard form to represent the relationship between the number of cupcakes (c) and cookies (k) bought.
5c + 2k = 30
4c + k = 30
2c + 3k = 30
3c + 2k = 30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is planning a field trip and has a budget of $500. The cost per student is $25. Write the equation in standard form that represents the number of students (s) that can attend the trip.
20s - 500 = 0
25s - 500 = 0
25s + 500 = 0
30s - 500 = 0
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener is planting flowers in a rectangular garden. The length of the garden is twice the width. If the total area is 200 square feet, write the equation in standard form to represent the relationship between length (l) and width (w).
l + w = 100
l^2 - 200 = 0
2w^2 - 200 = 0
w^2 - 100 = 0
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A phone plan charges a monthly fee of $30 plus $0.10 per text message sent. Write the equation in standard form that represents the total monthly cost (C) in terms of the number of text messages (t) sent.
10t - C = -3000
C = 30 + 0.10t
C = 30t + 10
C = 10t + 300
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bookstore sells novels for $15 each and magazines for $5 each. If a customer buys a total of 10 items and spends $100, write the equation in standard form to represent the relationship between the number of novels (n) and magazines (m) purchased.
2n + m = 15
n + 2m = 30
3n + m = 20
4n + m = 25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces toys and games. The total production cost is $2000, with toys costing $10 each and games costing $20 each. Write the equation in standard form to represent the relationship between the number of toys (t) and games (g) produced.
t + g = 100
t + 3g = 150
t + 2g = 200
2t + g = 200
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
A.2B - Writing Linear Equations in Various Forms

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Circles in the Coordinate Plane (Lesson6)

Quiz
•
8th - 10th Grade
12 questions
HW Standard Form- Linear Equations

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Write Quadratic Equations from Graphs

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
SOLVE QUADRATIC EQUATIONS

Quiz
•
University
15 questions
Circles - Complete the Square

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solving Quadratic Equation using Quadratic Formula

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
40 questions
Word Study Assessment: Roots, Prefixes, Suffixes, and Vocabulary

Quiz
•
8th Grade
41 questions
The Outsiders Test Review (Chapters 1-12)

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade