Exploring Direct Proportions in Everyday Life

Exploring Direct Proportions in Everyday Life

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit price and constant speed

Unit price and constant speed

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Exploring Direct Proportions: Real-Life Ratio Problems

Exploring Direct Proportions: Real-Life Ratio Problems

6th Grade - University

10 Qs

Exploring Direct Proportions: Real-Life Math Challenges

Exploring Direct Proportions: Real-Life Math Challenges

6th Grade - University

10 Qs

Fraction & Decimal Word Problems

Fraction & Decimal Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Exploring Direct Proportions in Everyday Life

Exploring Direct Proportions in Everyday Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, how much do 8 apples cost?

$4.00

$2.50

$5.00

$3.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 3 hours?

120 miles

90 miles

180 miles

240 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of flour cost $4.00, what is the cost of 12 pounds of flour?

$8.00

$6.00

$12.00

$9.60

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 2 cups of sugar for 4 servings. How much sugar is needed for 10 servings?

4 cups

5 cups

3 cups

6 cups

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a painter can paint 3 rooms in 6 hours, how long will it take to paint 10 rooms?

20 hours

25 hours

30 hours

15 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car uses 4 gallons of gas to travel 100 miles. How many gallons are needed to travel 250 miles?

5 gallons

15 gallons

20 gallons

10 gallons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 7 notebooks cost $14, how much do 10 notebooks cost?

$25

$30

$15

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?