Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?
Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5
10
3
7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $50, how many books can you buy?
5
2
3
4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 3 years older than his sister. If the sister is x years old, write an equation to find Tom's age if the sister is 10.
12
13
9
15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie ticket costs $8. If you buy 3 tickets and pay with a $30 bill, how much change do you get back?
$8
$10
$6
$4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles and together they have 30 marbles, how many marbles does Jake have?
15
5
20
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $20. If you buy 2 shirts and pay with a $60 bill, how much money do you have left?
$30
$10
$40
$20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks and 2 pens is $14. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?
$4
$2
$5
$3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade 2-Step Equations: Solve and Check Variables

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving One-Step Equations: Real-Life Scenarios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
One Step Equations: Translate & Identify Variables

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Fun with Number Lines: Addition and Subtraction Quiz

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Real-Life Math: Adding and Subtracting with X

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Expressions and Equations: Mastering Math at Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Exploring Linear Equations: Real-Life Problem Solving

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Expressions with Parentheses & One-Step Equations Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade