Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Two-Step Math Fun: Draw & Check Your Answers!

Two-Step Math Fun: Draw & Check Your Answers!

2nd Grade - University

10 Qs

Expressions and Equations: Mastering Math at Grade 5

Expressions and Equations: Mastering Math at Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Exploring Linear Equations: Real-Life Problem Solving

Exploring Linear Equations: Real-Life Problem Solving

7th Grade - University

10 Qs

Fun Two-Step Math Word Problems for 2nd Graders

Fun Two-Step Math Word Problems for 2nd Graders

2nd Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Two-Step Equations with Context Clues

Solving Real-Life Two-Step Equations with Context Clues

7th Grade - University

10 Qs

One-Step Addition & Subtraction Fun for 2nd Graders

One-Step Addition & Subtraction Fun for 2nd Graders

2nd Grade - University

10 Qs

Fun with One Step Addition and Subtraction Problems

Fun with One Step Addition and Subtraction Problems

2nd Grade - University

10 Qs

Real-Life Math: Adding and Subtracting with X

Real-Life Math: Adding and Subtracting with X

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 6.EE.B.6, 2.OA.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?

5

10

3

7

Tags

CCSS.2.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you have $50, how many books can you buy?

5

2

3

4

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom is 3 years older than his sister. If the sister is x years old, write an equation to find Tom's age if the sister is 10.

12

13

9

15

Tags

CCSS.6.EE.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $8. If you buy 3 tickets and pay with a $30 bill, how much change do you get back?

$8

$10

$6

$4

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles and together they have 30 marbles, how many marbles does Jake have?

15

5

20

10

Tags

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt costs $20. If you buy 2 shirts and pay with a $60 bill, how much money do you have left?

$30

$10

$40

$20

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks and 2 pens is $14. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?

$4

$2

$5

$3

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?