Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Equation Challenges: Solve and Identify Variables

Real-Life Equation Challenges: Solve and Identify Variables

6th Grade - University

10 Qs

Strip Diagrams: Fun with Addition and Subtraction Problems

Strip Diagrams: Fun with Addition and Subtraction Problems

2nd Grade - University

10 Qs

Counting Fun: Addition and Subtraction with Number Lines

Counting Fun: Addition and Subtraction with Number Lines

2nd Grade - University

10 Qs

Grade 2 Math: Multi-Step Word Problems & Reasonableness

Grade 2 Math: Multi-Step Word Problems & Reasonableness

2nd Grade - University

10 Qs

Real-Life Fraction Fun: Simplifying & Solving Problems

Real-Life Fraction Fun: Simplifying & Solving Problems

6th Grade - University

10 Qs

Two-Step Word Problems: Create & Solve Equations

Two-Step Word Problems: Create & Solve Equations

3rd Grade - University

10 Qs

Multi-Step Word Problems: Math Challenges for 4th Grade

Multi-Step Word Problems: Math Challenges for 4th Grade

4th Grade - University

10 Qs

Counting Fun: One-Step Addition & Subtraction Problems

Counting Fun: One-Step Addition & Subtraction Problems

1st Grade - University

10 Qs

Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?

5

10

3

7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you have $50, how many books can you buy?

5

2

3

4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom is 3 years older than his sister. If the sister is x years old, write an equation to find Tom's age if the sister is 10.

12

13

9

15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $8. If you buy 3 tickets and pay with a $30 bill, how much change do you get back?

$8

$10

$6

$4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles and together they have 30 marbles, how many marbles does Jake have?

15

5

20

10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt costs $20. If you buy 2 shirts and pay with a $60 bill, how much money do you have left?

$30

$10

$40

$20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks and 2 pens is $14. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?

$4

$2

$5

$3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?