Mastering Two-Step Equations: Real-Life Problem Solving

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?
5
10
3
7
Tags
CCSS.2.OA.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $50, how many books can you buy?
5
2
3
4
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 3 years older than his sister. If the sister is x years old, write an equation to find Tom's age if the sister is 10.
12
13
9
15
Tags
CCSS.6.EE.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie ticket costs $8. If you buy 3 tickets and pay with a $30 bill, how much change do you get back?
$8
$10
$6
$4
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles and together they have 30 marbles, how many marbles does Jake have?
15
5
20
10
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $20. If you buy 2 shirts and pay with a $60 bill, how much money do you have left?
$30
$10
$40
$20
Tags
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks and 2 pens is $14. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?
$4
$2
$5
$3
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Real-Life Two-Step Equations with Context Clues

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Grade 2 Fun: One-Step Addition and Subtraction Quiz

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
One-Step Addition & Subtraction Fun for 2nd Graders

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Fun with One Step Addition and Subtraction Problems

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Real-Life One-Step Equations: Identify Variables & Solve

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solve & Check: One-Variable Word Problems for Grade 3

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
3rd Grade Fun: Addition & Subtraction Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Mastering One-Step and Two-Step Addition & Subtraction

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade